PolskiAngielski
wyszukiwanie zaawansowane
1 » Dlaczego maskowanie jest konieczne podczas malowania proszkowego?2

Dlaczego maskowanie jest konieczne podczas malowania proszkowego?


Dlaczego maskowanie jest konieczne do malowania proszkowego i jakich materiałów maskujących użyć?
 
Po pierwsze, zacznijmy od tego czym jest malowanie proszkowe. Malowanie proszkowe to metoda wykorzystywana w lakiernictwie. Technologia lakierowania proszkowego polega na nałożeniu farby w formie proszku posiadającego odpowiednie fizykochemiczne właściwości na metalową powierzchnię przewodzącą. Wykorzystuje się do tego natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Nałożona na powierzchnię powłoka podlega następnie utwardzeniu w specjalnym piecu. Zachodzi on w temperaturze od 140 do 200 stopni Celsjusza. Lakierowanie metalowych elementów odbywa się w kabinie lakierniczej, a do wypalania służy profesjonalny piec. Taki zabieg prowadzi do stopienia nałożonego proszku i jego polimeryzacji, na skutek czego uzyskuje się polakierowaną powierzchnię. Tak uzyskana gładź jest odporna na działanie niszczących czynników atmosferycznych, chemicznych i mechanicznych.
 
Maskowanie jest żmudną, ale wymaganą częścią malowania proszkowego. Maskowanie lakieru proszkowego odbywa się zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcji, a oba te tematy zostaną dokładniej wyjaśnione w tym artykule. Przedstawione zostaną także niektóre z podstawowych, ale ważnych, materiałów i materiałów do maskowania proszkowego.
 
Podczas malowania proszkowego ważne jest zamaskowanie pewnych obszarów. Malowanie proszkowe tworzy grubszą powłokę niż w przypadku większości farb, a jeśli nie zamaskujesz niektórych obszarów, elementy mogą nie spełniać swoich funkcji, gdy skończysz. Techniki maskowania i materiały eksploatacyjne nie są znormalizowane, czasem trzeba się kreatywnie maskować niektóre przedmioty.
 
Wygląd
 
altMaskowanie może dać elementowi, który będzie pokryty farbą proszkową różny wygląd. Dobrym przykładem będzie felga samochodowa. Popularnym jest lakierowanie obręczy felgi w jednym kolorze i szprychy w innym kolorze. Co zrobić, aby uzyskać ten dwukolorowy wygląd? Powlekając felgę w jednym kolorze maskujemy obszary, które mają pozostać w tym kolorze, a następnie powlekając odsłonięte obszary innym kolorem.
 
 
 
Tolerancje otworów
 
Przykład. W obudowie alternatora znajduje się zagłębiony otwór w środku. Ten otwór musi zostać zamaskowany, ponieważ podczas malowania proszkowego tworzy się powłoka, która spowodowałaby, że po złożeniu łożysko nie pasowałoby do niej. To jest coś, co należy wziąć pod uwagę przed malowaniem proszkowym. Szczególnie w przypadku malowania proszkowego części samochodowych istnieje wiele zespołów, które pasują do bardzo wąskich tolerancji. Inny przykład to zacisk hamulca. Dwa duże otwory zostały zamaskowane przed lakierowaniem proszkowym, aby tłoki zacisku nadal mogły się w nim zmieścić.
 
Inne wąskie obszary tolerancji to otwory na śruby. Gdy otwór na śrubę jest malowany proszkowo, może to powodować duże trudności z wkręcaniem śruby. O tym czym maskować będzie w dalszej części artykułu.

 
Materiały do maskowania
 
altTaśma poliestrowa zielona do wysokiej temperatury jest najbardziej powszechnym rozwiązaniem do malowania proszkowego. Może wytrzymać utrzymujące się temperatury powyżej 200 stopni. Nie używaj żadnej zwykłej, budowlanej taśmy do utwardzania w piecu. Stopi się w proszku zwykle powodując bałagan, i będzie trzeba ponowić cały proces rozpoczynając od oczyszczenia powierzchni. Taśma maskująca o wysokiej temperaturze powinna po prostu działać. Nasza zielona taśma poliestrowa do maskowania nadaje się również do anodowania, e-powlekania lub galwanizacji.
 
Pamiętajmy, że z tego samego materiału co taśma wysokotemperaturowa możemy otrzymać dedykowane kształty pod konkretny element. W standardzie są dostępne etykiety w formie krążków czy kwadratów. Krążki maskujące zachowują takie same parametry co taśma.
 
 
 
Zatyczki silikonowe to silikonowe elementy w kształcie stożka pasujące do otworów o różnych rozmiarach. Są idealne do maskowania otworów na śruby. Ponieważ są zwężane jak stożek, każdy pasuje do kilku różnych rozmiarów otworów. Są one wielokrotnego użytku i nie ulegają degradacji w piecu. Idealnie jest kupić kilka różnych zestawów, aby mieć pod ręką różne rozmiary.  
 
Kolejnym popularną osłoną podczas malowania będą kapturki zabezpieczające. W naszej ofercie to będą osłonki typu SC to w zasadzie przeciwieństwo względem zatyczek stożkowych. Można je używać do maskowania otworów, wtedy trzeba odwrócony silikonowy kapturek  wsunąć ołówkiem do otworu. Zdecydowanie jednak ich misją jest zaślepianie gwintowanych i niegwintowanych sworzni.

alt alt


 
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl